Květen

neděle 3. květen 2009 23:31

Tohle byly tři báječné květnové dny. Počasí bylo příjemné a tak jsem se toulal co to šlo. Bylo to, jako by mne někdo pozval na velkou slávu, na oslavu nebo na svatbu. Tolik krásy najednou. A radosti.

Květnová krajina je jako svatební družička. Mladá a něžná, křehká, voňavá a veselá. Kam se podíváte, všude něco kvete a raší. Vše je tak očividně panenské, že to až zaráží.
Udělejte si hezkou neděli a vyjděte za město. Beze spěchu a shonu, všechny své starosti nechejte doma. Ale přivstaňte si! Ranní chlad pročistil vzduch a dovolí vám lépe vnímat tu záplavu vůní jarních květů, mladé trávy a vlhké země. Tak tedy čichejte a také naslouchejte. Však je čemu! Dříve než vy, probudila se všechna ta věčně cvrlikající a poletující čeládka. Nastávající opeření taťkové radostně zpívají a švitoří, zatímco pyšné maminy sedí s přivřenýma očima v hnízdech a zahřívají právě snesená vajíčka.
Sotva oschne rosa a prohřeje se povrch půdy, vzduch se naplní myriádou hmyzích tělíček a rozvlní tisícerým bzučením. V korunách ovocných stromů to bude hučet jako v transformátorech. Nad loukami a zahradami se, jako mžitky před očima, budou míhat barevné skvrnky motýlů. Omnoho pomaleji a rozvážněji tu budou létat tlusté čmeláčí maminky, přinášející první snůšky pylu do svých nových hnízd. Pod nimi v trávě uvidíte spousty věčně spěchajících mravenců. Ti už vygruntovali svá mraveniště a teď shánějí potravu pro královnu a letos vylíhlé larvičky. A že těch mrňavých hladovců doma naříká!
Květnová krajina je krásná, čerstvá a bohatá. Ale také strašně zaneprázdněná. Tolik se toho musí udělat, tolik se toho musí stihnout!
Pavel Bezděčka

Pavel Bezděčka

Pavel Bezděčka

Co vám nabízím: Causerie, eseje, bajky a jiné drobnosti o radostech žití. Prostě počteníčko pro dobré lidi.

Zoolog, co rád poznává nové, cestuje, fotografuje, kreslí a píše. Miluje život a všechny jeho formy i projevy, zejména humor.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora